Roxette

17. května 2008 v 22:04 |  Skupiny
Roxette
Datum založení: 1986
Členové: Per Hakan Gessle (zpěv, kytara)
Gun Marie Fredriksson (zpěv, kytara)
O skupině:
Skupinu ROXETTE tvoří dva členové -- Gun Marie Fredriksson -- nejhezčí ježek ve Švédsku nazývaná srdcem této skupiny (narozena 30.května 1958 v Ossj1 -- okresu ystra Ljungby v rodině Inez a Gösta jako již páté dítě se sourozenci Tinou, Ullou, Annou a bratrem Svenem) a Per H?kan Gessle mozek ROXETTE tvoří 98 % všech písní (Per se narodil 12.ledna 1959 v 9:40 v městečku Halmstad v rodině Elisabeth a Kurta Gessleových jako třetí dítě -- v té době bylo jeho sestře Gunille 14 let a bratrovi Bengtovi 9 let).

Poprvé se Per s Marií setkali v jednom knihkupectví. Per byl v té době zpěvákem v populární švédské skupině Gyllene Tider. Marie začala svoji zpěváckou kariéru až dva roky po tomto setkání. Per si pozval Marii i na nahrávání svého prvního sólového alba "Per Gessle". Nazpívali spolu 3 písničky: "Om Du Har Lust", "Rydd" a "T nda En Sticka Till". Marie spolupracovala i na Perově albu "Scenner" a spolu nazpívali "Inte Isar".

A od roku 1986 začali psát společnou kapitolu ve skupině ROXETTE. Per se také s Marií od roku 1976 vídal ve zkušebně, kde hrával se skupinou Gyllene Tider (Zlaté časy) a Marie tu nahrávala a zkoušela se svou skupinou Mammas Barn (Maminčiny děti).

Na podzim roku 1985 složil Per skvělou píseň, kterou chtěl zařadit na své příští sólové album. Ale Rolf Nygren, šéf jeho gramofonové firmy, se domníval, že by měl zmíněnou písničku raději natočit s Marií. Per byl touto myšlenkou nadšen. A tak se zrodilo nové duo.

Pojmenovali se ROXETTE (název ROXETTE pochází z názvu jedné skladby ze 70. let, bluesmana Dr. Feelgooda, který byl s touto skladbou jeden čas v britské hitparádě nejprodávanějších singlů dokonce na 1. místě).

Po debutovém singlu "Neverending Love", který se stal velikým letním hitem roku 1986 v celé Skandinávii se velmi dobře prodávalo i jejich první sólové album "Pearls Of Passion". ROXETTE slavili první úspěchy a v následujícím roce (1987) se Per s Marií vrátili na trh s remixovým albem jejich debutu, které pojmenovali "Dance Passion".

Ve skandinávských žebříčcích se blýskly singly jako "Soul Deep" v roce 1987 nebo "I Call Your Name" v roce 1988 (skladba "Soul Deep" se pak v nové vezi ještě objevila na albu "Joyride"). Marie a Per byli se vším velice spokojeni, avšak o existenci dua ROXETTE věděla jen chladná severská Skandinávie a jak Marie, tak Per toužili dobýt celý svět a stát se slavnými nejen ve Skandinávii...

Bylo teplé září roku 1988 a časovaná bomba pomalu začala odečítat sekundy k následnému celosvětovému výbuchu. V této době vydávají ROXETTE další singl "Changes", na který v říjnu roku 1988 navázalo již 3. album ROXETTE "Look Sharp!" (prodalo se ho 8 miliónů kopií).

Tato deska se na senzační 3 měsíce usadila na vrcholu švédské hitparády nejprodávanějších alb a jen ve Švédsku se jí v té době prodalo přes půl milionu kusů.

A právě v této době na scénu přichází asi NEJhlavnější okamžik Pera a Marie v celé jejich kariéře. Americkému středoškolákovi Deanovi Cushmanovi, který byl v této době na výměnné návštěvě Skandinávie a po koupi nové desky ROXETTE ho písnička "The Look" zaujme natolik, že po návratu domů do Minneapolis navrhne místní radiové stanici, aby ve svém vysílání uvedla píseň "The Look". Moderátor písničku prezentuje jako hudební pohlednici ze Švédska.

Jenže co se nestalo! Zájem posluchačů o píseň "The Look" je tak veliký, že tato nahrávka byla natočena na kazety a rozeslána ostatním rozhlasovým stanicím po celé Americe. "The Look" se stala jasným favoritem mezi písněmi, které si američtí posluchači nechávají neustále hrát na přání.

11. února 1989 vstupuje skladba "The Look" do americké hitparády Billboard HOT 100 Singles a to jen díky častému vysílání v amerických rádiích. V té době totiž ještě neexistovala žádná smlouva pro vydání tohoto singlu na americkém trhu. Na posluchačský tlak po dlouhé době konečně zareagovala americká pobočka EMI, která nevěříc vydala inkriminovaný singl a později i celé album "Look Sharp!" v USA.

Po neskutečných devíti týdnech si singlovka "The Look" proklestila cestu až na samý vrchol amerického žebříčku, odkud se na celý překvapený svět dívala 8. dubna 1989.

Paradoxem je, že ROXETTE, ač evropská skupina, se nejprve prosadili za Atlantikem a pak zpátky obloukem si postupně začali podmaňovat Evropu.

Zatímco v mnoha evropských hitparádách stanul "The Look" na prvních místech, Angličané opět ukázali svou konzervativnost -- zájem o koupi tohoto singlíku stačil podle týdeníku Music Week ze dne 27.5. roku 1989 pouze na 7.místo britské TOP 75 Singles.

Následně se všude ve světě začalo dobře prodávat i album "Look Sharp!". Zatímco v červnu roku 1987 ROXETTE vyrazili na své první turné a to jen doma ve Švédsku, v květnu 1989 startují celosvětovou propagační cestu, což obnáší nekonečné množství tiskovek, pózování pro fotografy a kvantum interview.

Následující singl s rockovou odpichovkou "Dressed For Success" se v červenci 1989 vyšplhal jen na 38.místo v UK, zatímco v USA se 29.7.89 usadil na 14.příčce.

K tomu nejlepšímu, co kdy ROXETTE natočili patří bezesporu sugestivní balada "Listen To Your Heart". Její singl se usadil 4.11.1989 na trůnu amerického žebříčku, když předtím v říjnu obsadil jen 62.pozici v Británii.

Závěr bouřlivého a velice úspěšného roku 1989 ukončuje švédská dvojice v prosinci třítýdenním evropským turné, které je jejich prvním živým vystoupením mimo rodné země. Později ROXETTE vydali další singl "Dangerous", který byl úspěšný hlavně v USA, kde se na dva týdny, 3.3. a 10.3. usadil na druhé příčce.

A další z nejslavnějších okamžiků ROXETTE se začal rýsovat. Zatímco v červnu Per s Marií začínají natáčet ve stockholmském studiu firmy EMI nové album, jejich singl s baladou "It Must Have Been Love" se 16.6. a 23.6.1990 sluní na vrcholu amerického žebříčku, zato v Británii se 23.6. a 30.6.1990 pohybuje jen na třetím místě.

Písnička "It Must Have Been Love" pochází z filmové pohádky "Pretty Woman", kde v hlavních rolích vystupují Julia Roberts a Richard Gere (písnička "It Must Have Been Love byla původně vydána ve Švédsku roku 1987 jako vánoční. Tři roky potom byla trochu pozměněmá pro soundrack "Pretty Woman" a poté, když měla "Pretty Woman" ještě jednou v roce 1993 televizní premiéru v UK). V Anglii byl vydán singl se dvěma A-stranami "Listen To Your Heart/Dangerous" a ten se 18.8.1990 zachytil na 6.místě týdeníku Music Week.

ROXETTE také opětovně vydali malou desku "Dressed For Success", která v listopadu 1990 postoupila na 18.pozici britského žebříčku, což bylo lepší umístění než při prvním uvedení singlu na trh v UK v červenci 89.

Co přišlo v roce 1991 -- o tom si Per s Marií ani nenechali zdát. Písničku "Joyride" zná snad každý člověk na Zemi a nezapomenutelný refrén této písně "Hello you fool I love you. C'mon join the joyride..." (Ahoj, ty blázne miluju Tě, no tak pojeď na vyjížďku autem...).

Velice známým zůstává i skvělý videoklip k této písni s červeným Porsche (s tímto klipem měli ROXETTE v U.K. problémy, podle nich totiž videoklip k "Joyride" navádí lidi ke kradení aut, ale nebyl to jediný problém s klipy v U.K. Angličani také protestovali o tom, že v klipu "The Look" sedí Marie na záchodové míse).

Tuto písničku vydal na singlu koncern EMI 25. února 1991. A tento singl vyšplhal 23.3.1991 na 4.místo britské hitparády a 11.5.1991 zasedl na trůn žebříčku v USA. V pořadí 4. album "Joyride", (je to !zatím! nejúspěšnější album Pera a Marie, kterého se prodalo přes neuvěřitelných 10 miliónů kopií), které spatřilo světlo světa 1.4.1991, se 13.4.91 dostalo na 2.příčku britského žebříčku nejprodávanějších alb.

Pro 2. singl alba "Joyride" byla vybrána balada "Fading Like A Flower (Every Time You Leave)", která se 18.5.1991 v týdeníku prosadila až na 12. příčku.

V červnu 1991 zahájili ROXETTE v kanadském Vancouveru své první celosvětové obří turné s patřičným názvem "Join The Joyride Tour 91--92"(celkem obsahovalo 108 koncertů a trvalo od září 91 do července 92).

Šňůra sympatické švédské dvojky dopomohla také tomu, že se balada "Fading Like A Flower(Every Time You Leave)" vyhoupla 31.srpna 1991 hitparády Billboard HOT 100 Singles až na druhou pozici.

Třetí singl "The Big L." se 7.září 1991 dostal pouze na 26.místo britského žebříčku, i když po celé Evropě sklízel o hodně větší úspěchy a skvěle se prodával.

Čtvrtým singlem byla překrásná balada "Spending My Time" (tuto písničku napsal Per ve stejný den jako "Joyride"!) -- vyšla v listopadu 91.

Jako pátý singl vyšla píseň "Church Of Your Heart" vyšla v únoru 92 (původně se myslelo, že "Church Of Your Heart" nebude vydaný jako singl. V plánu byla písnička "Knocking on every door", protože to byla rychlejší skladba a nahrávací společnost se domnívala, že tuto píseň přijmou severoameričtí fanoušci lépe -- turné bylo právě v Kanadě, ale z dalších dvou důvodů byl nakonec vydaný singl "Church Of Your Heart" a Clarence Öfwerman uzavřel riskantní sázku s Perem, že když tato skladba bude někdy na prvním místě v Billboard, tak se nechá ostříhat do hola. Také se uvažovalo o tom, že by měla vyjít jako další singl písnička "(Do You Get)Excited?". Byl k tomu totiž natočený i videoklip, ale nakonec to tedy vyhrála píseň "Church Of Your Heart".
Bohužel již takový úspěch jako předchozí singly multiplatinovému albu "Joyride" neudělaly.

Započaté světové turné dále pokračovalo z Kanady do USA, odkud se přesunulo do Evropy a v prosinci 91 bylo dočasně ukončeno v Austrálii, aby si Per s Marií mohli alespoň trochu odpočinout a stávit vánoční svátky doma, v rodném Švédsku. Šňůra se rozjela opět na jaře v roce 1992 a tam pokračovala závěrečnou fází v zemích Jižní Ameriky.

Celé velkolepé turné ROXETTE "Join The Joyride 91--92" shlédlo asi 1.5 miliónu fanoušků po celém světě. 5.listopadu 1991 byla ve Švédsku vydaná známka ROXETTE. Její hodnota je 2,5 švédských korun a vyšla v nákladě 5 miliónu kusů. Per na to řekl:"Je to paráda, nechat si olizovat zadek celým švédským národem!."

20.červenec 1992 znamená uvedení nové bombastické písničky "How Do You Do!", která pak znamená velikánský úspěch pro Marii a Pera. Vždyť tato skladba patřila po celé léto k tomu nejlepšímu v hitparádách a je to dokonce jedna z nejhranějších písních na diskotékách.

Singl "How Do You Do" byl uveden 8.8.92 a uvelebil se na 13.místě britské hitparády, zato v USA se písničce tak dobře nedařilo.

Poslední prázdninový den roku 1992, v pondělí 31.8. vyšlo v pořadí již páté album ROXETTE "Tourism -- Songs From Studios, Stages, Hotelrooms & Other Strange Places" (celkem se prodalo 4.5 miliónu kopií) a jak už název napovídá, je to album plné živých písniček nahrávaných po čas průběhu velkolepého turné skupiny ROXETTE "Join The Joyride", ať už ve studiích nebo na koncertech.

O písničce "Here Comes The Weekend" je známo, že byla nahrávána v hotelovém pokoji č.603 v Buenos Aires (v květnu 1992). Bubeník u sebe neměl bubny, a tak musel použít svoje kufry. Na albu to ale zní opravdu skvěle.

Tato skvělá deska se 12.9.92 velikánským skokem odrazila na 2.příčku hitparády v Británii. Z tohoto alba vyšly jako další singly písničky "Queen Of Rain" (překrásná balada, singl vyšel v listopadu roku 1992) a jako další singl byla vydána písnička "Fingertips" -- vyšla v únoru 93. Bohužel však žádný velikánský ohlas v žebříčcích navyvolaly.

A přišla pauza skupiny ROXETTE. Ohlasem této přestávky byly různé fámy o rozpadu skupiny. Pravda ale byla úplně odlišná. Per s Marií si samozřejmě museli po tak dlouhém nahrávání a koncertování odpočinout. V této přestávce však Marie ani Per nezaháleli.

Zatímco Per připravoval materiály pro nové album ROXETTE, Marie vydala v říjnu roku 1992 svoje čtvrté sólové album "Den Ständiga Resan"(Nekonečná cesta), které nazpívala jako všechna svá alba v rodné švédštině a 10. listopadu 1992 vyrazila na dlouhé turné po Švédsku.

Skoro celý rok 1993 strávili Per a Marie se svými rodinami, ale samozřejmě také přípravami na nové album. Práce na novém albu začínaly prakticky už na jaře roku 1992. Natáčelo se průběžně ve Stockholmu, v Londýně, na ostrově Capri a nakonec opět ve Stockholmu a o vánocích roku 1993 bylo už vše hotové. Následovaly už jen různé mixáže a zvukové úpravy.

Novou kapitolu ROXETTE začíná další filmová písnička "Almost Unreal", která se objevila ve snímku "Super Mario Bros"(1993). Stal se z toho docela veliký propadák. Možná i kvůli této špatné zkušenosti nevzali ROXETTE nabídku, když o jejich písničku měli zájem tvůrci filmu "Rocky 5". Singl "Almost Unreal" byl vydaný 12.7.1993 a na britské hitparádě se umístil 24. července 93 na 7.místě. Byl to průměrný evropský hit. Klip k této písni se točil, když už byla Marie těhotná, a tak jsou tam záběry jen od ramen nahoru.

Jak jinak než s velkou reklamní kampaní, kterou potřebuje každé dobré album přišlel na pulty celého světa 14.3. roku 1994 nový singlík ROXETTE "Sleeping In My Car" (nový videoklip byl natáčen v Perově garáži 18.února 1994 a celý se točí hlavně kolem aut). Tato skladba vznikla tak, že ROXETTE potřebovali ještě jednu dobrou písničku na jejich nové album, a tak Per přes noc vymyslel tuto skladbu. Per k tomu dodává: "Kvůli rýmu "Making love on the backseat" (milovat se na zadním sedadle) nesměla být skladba v konzervativní Malajsii vůbec uvedena..."

Britský týdeník Music Week oznámil z 26.3. a 2.4.1994, že zmíněný singl se na dva týdny uchytil na 14.příčce žebříčku v U.K. Celkové dojmy z úspěchu této malé desky byly trochu rozpačité, protože v případě "Joyride" to byl o hodně větší triumf. 11.4.se konečně začalo prodávat šesté album ROXETTE s názvem "Crash! Boom! Bang!" (Rána! Bum! Bác!). Na britském žebříčku se 23.dubna 1994 album "Crash! Boom! Bang!" vyšplhalo na 3.stupínek.
Bohužel již takový úspěch jako předchozí singly multiplatinovému albu "Joyride" neudělaly.

Započaté světové turné dále pokračovalo z Kanady do USA, odkud se přesunulo do Evropy a v prosinci 91 bylo dočasně ukončeno v Austrálii, aby si Per s Marií mohli alespoň trochu odpočinout a stávit vánoční svátky doma, v rodném Švédsku. Šňůra se rozjela opět na jaře v roce 1992 a tam pokračovala závěrečnou fází v zemích Jižní Ameriky.

Celé velkolepé turné ROXETTE "Join The Joyride 91--92" shlédlo asi 1.5 miliónu fanoušků po celém světě. 5.listopadu 1991 byla ve Švédsku vydaná známka ROXETTE. Její hodnota je 2,5 švédských korun a vyšla v nákladě 5 miliónu kusů. Per na to řekl:"Je to paráda, nechat si olizovat zadek celým švédským národem!."

20.červenec 1992 znamená uvedení nové bombastické písničky "How Do You Do!", která pak znamená velikánský úspěch pro Marii a Pera. Vždyť tato skladba patřila po celé léto k tomu nejlepšímu v hitparádách a je to dokonce jedna z nejhranějších písních na diskotékách.

Singl "How Do You Do" byl uveden 8.8.92 a uvelebil se na 13.místě britské hitparády, zato v USA se písničce tak dobře nedařilo.

Poslední prázdninový den roku 1992, v pondělí 31.8. vyšlo v pořadí již páté album ROXETTE "Tourism -- Songs From Studios, Stages, Hotelrooms & Other Strange Places" (celkem se prodalo 4.5 miliónu kopií) a jak už název napovídá, je to album plné živých písniček nahrávaných po čas průběhu velkolepého turné skupiny ROXETTE "Join The Joyride", ať už ve studiích nebo na koncertech.

O písničce "Here Comes The Weekend" je známo, že byla nahrávána v hotelovém pokoji č.603 v Buenos Aires (v květnu 1992). Bubeník u sebe neměl bubny, a tak musel použít svoje kufry. Na albu to ale zní opravdu skvěle.

Tato skvělá deska se 12.9.92 velikánským skokem odrazila na 2.příčku hitparády v Británii. Z tohoto alba vyšly jako další singly písničky "Queen Of Rain" (překrásná balada, singl vyšel v listopadu roku 1992) a jako další singl byla vydána písnička "Fingertips" -- vyšla v únoru 93. Bohužel však žádný velikánský ohlas v žebříčcích navyvolaly.

A přišla pauza skupiny ROXETTE. Ohlasem této přestávky byly různé fámy o rozpadu skupiny. Pravda ale byla úplně odlišná. Per s Marií si samozřejmě museli po tak dlouhém nahrávání a koncertování odpočinout. V této přestávce však Marie ani Per nezaháleli.

Zatímco Per připravoval materiály pro nové album ROXETTE, Marie vydala v říjnu roku 1992 svoje čtvrté sólové album "Den Ständiga Resan"(Nekonečná cesta), které nazpívala jako všechna svá alba v rodné švédštině a 10. listopadu 1992 vyrazila na dlouhé turné po Švédsku.

Skoro celý rok 1993 strávili Per a Marie se svými rodinami, ale samozřejmě také přípravami na nové album. Práce na novém albu začínaly prakticky už na jaře roku 1992. Natáčelo se průběžně ve Stockholmu, v Londýně, na ostrově Capri a nakonec opět ve Stockholmu a o vánocích roku 1993 bylo už vše hotové. Následovaly už jen různé mixáže a zvukové úpravy.


a další,...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 17. května 2008 v 22:06 | Reagovat

Ahoj, chceš mít super mega návštevnost? Když jo, tak klikni na můj web, a můžeš mít online i 88 747!

2 cibule-e cibule-e | Web | 17. května 2008 v 22:06 | Reagovat

hojky mrkni na blog a pisni

3 Gabushka - Tom's whore Gabushka - Tom's whore | E-mail | Web | 17. května 2008 v 22:07 | Reagovat

Ahojky chceš zvýšit návštěvnost ? Stačí jen kouknout na : http://zimmer-tokiohotel.blog.cz/0804/zvyseni-navstevnosti

4 Xx_A!ex_xX Xx_A!ex_xX | Web | 17. května 2008 v 22:08 | Reagovat

WoW

5 Mia.sweet - Tvoje SB :o)) Mia.sweet - Tvoje SB :o)) | Web | 25. května 2008 v 21:29 | Reagovat

Hezké  :o))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama