Filmové premiéra a stejnojmenná kniha: Pokání (Atonement)

6. března 2008 v 13:26 |  Keira Knightley
Filmové premiéra a stejnojmenná kniha: Pokání (Atonement)
Keira Knightley jako Cecilie ve filmu Pokání
Přebal stejnojmenné knihy.
Přebal stejnojmenné knihy. Keira Knightley jako Cecilie ve filmu Pokání
Spojila je láska. Rozdělil je strach. Zbyla jim naděje. Jestli se vám líbilo filmové zpracování Pýchy a předsudku, nepochybně stejně intenzivně prožijete i Pokání! Tento film má premiéru 31. ledna 2008.
Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera (James McAvoy) ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii (Keira Knightley), která Robbieho bezhlavě milovala. Když si záhy už o něco starší Briony (Romola Garai) uvědomí, co napáchala, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu v čele s ní a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie výměnou za zkrácení trestu narukoval do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující Němce. Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kurzu a vzhledem k utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i rozhodnutí postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoli trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování. Možná všechny tři čeká úplně jiný konec.

Režisér Joe Wright po Pýše a předsudku sáhl opět po slavné knižní předloze, tentokrát po Pokání Iana McEwana, a pro její převedení do filmové řeči zvolil zkušeného scenáristu Christophera Hamptona (Nebezpečné známosti, Tichý Američan).
"Trochu to připomíná demolici, převádění 130 tisíc slov z knížky na 25 tisíc ve scénář," komentuje Hamptonovu práci McEwan, který byl nicméně s výsledkem velmi spokojen (což se podaří jen zřídkakdy).
Režisér Wright se ale nespoléhal jen na sílu předlohy a celý příběh opentluje originálními (a přitom funkčními) zvukovými a obrazovými nápady. Dočkáme se i oblíbených dlouhých záběrů bez jediného střihu, z nichž zejména scéna útěku anglických vojáků z Francie do relativního bezpečí za kanál La Manche by si zasloužila samostatnou oscarovou nominaci.
Žánr: romantický
Doporučená přístupnost: 15 let
Formát: barevný, české titulky, 35 mm
Délka: 130 min.

K premiéře tohoto filmu v Nakladatelství Odeon zároveň vychází i stejnojmenná kniha - Pokání.
Kapesníky s sebou
Pokání (Atonement)
Pokání (Atonement)
Pokání (Atonement)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TerýýýseQ TerýýýseQ | Web | 6. března 2008 v 14:11 | Reagovat

AHOOOJ MÁŠ U MĚ DIPLOOMEK :) ZA 64.RYCHLOVEČKU :)

2 TerýýýseQ TerýýýseQ | Web | 6. března 2008 v 14:58 | Reagovat

ahooj máš u mě blend :)

3 kiki kiki | Web | 7. března 2008 v 14:27 | Reagovat

mas u mna diplom za 16.bleskovku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama