Zámek Hluboká nad Vltavou

30. června 2007 v 12:10 |  Hrady a Zámky
ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
Zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejznámějších a nejzdobnějších českých zámků. Je považován za nejkrásnější obytné panské sídlo v Čechách. Tyčí se 10 km severně od Českých Budějovic na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou ve stejnojmenné obci, původně pojmenované Podhradí, která koncem 19. století přejala jméno zámku.
Na místě zámku původně stál královský hrad založený v první polovině 13. století. Z něho se dochovala do současnosti jen strážní věž v jádře nejvyšší zámecké věže. V 15. století se Hluboká stala centrem vznikající rybníkářské oblasti. Tehdy byl založen i nedaleký rybník Bezdrev, dnes známé rekreační místo. V 16. století rozvoj hradu pokračoval, byl vybudován vodovod přivádějící vodu z Vltavy, v podhradí byly založeny obory Stará (1.542 ha) a Poněšická (1.581 ha). Koncem 16. století byl hrad přestavěn Baltazarem Maggim na renesanční zámek. Počátkem 18. století byl zámek přestavován podruhé, tentokrát barokně A. E. Martinellim. Byl také připojen skleník zimní zahrady a rozsáhlý anglický park. Do současné podoby byla Hluboká upravena v období vrcholného romantismu v letech 1839 - 1871 vídeňským architektem F. Beerem ve stylu tzv. tudorské gotiky po vzoru anglického královského zámku ve Windsoru.
Hluboká patří od roku 1660 - s krátkým přerušením po druhé světové válce, kdy byla zestátněna - rodu Schwarzenbergů, který na zámku uložil mnohé cennosti a zajímavosti. Proslulá je hlubocká sbírka koberců (zejména bruselských gobelínů Baudouina van Beverena se scénami z lidových přísloví z poloviny 17. století), v zámecké kapli je uložena tzv. Netolická archa z 15. století. Kromě toho jsou zde sbírky obrazů, keramiky, porcelánu, skla, zbraní atd. Rozsáhlá a cenná je též hlubocká knihovna. Od roku 1956 je v bývalé zámecké jízdárně umístěna Alšova jihočeská galerie s expozicemi vlámského a holandského malířství 17. století, gotického umění jižních Čech a dalšími.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 2. dubna 2008 v 22:06 | Reagovat

Tam sem byl ten je ták pěknej fakt lidi to stojí zato.

Majtelko zkus najít ještě nějaký fotky když je v noci osvícenej to  je teprve něco k pokukání

2 marketapeggy marketapeggy | 12. října 2008 v 9:30 | Reagovat

Děkuji Ti za blog. Pomohla jsi mi mocinky při referátu. Díky tomuhle jsem měla za 1! (Byla jsem na Hluboké. Lidi, jeďte tam!)

marketapeggy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama