Zámek Častolovice

30. června 2007 v 11:47 |  Hrady a Zámky
Zámek Častolovice
Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy v údolí na soutoku řeky Bělé a Kněžny stála vodní tvrz. Ta byla vybudována na mohutných dřevěných pilotech uprostřed vodní hladiny. Části těchto vodních ploch se dochovaly až do 17.století, kdy byly využívany pro chov ryb.
Rodina Oprštorfů v letech 1588 až 1615 přestavěla tvrz na renesanční zámek. Obraz z roku 1696, který je vystaven ve vstupní místnosti zámku, dáváze představu o jeho původní velikosti. Tvořily jej dva k sobě přlehlé čtvercové dvory o celkovém půdorysu cca 120 x 60 m. Tak vzniklo nádvoří zámku a hospodářský dvůr. Obytná čás se nám dochovala do dnes.
Za hospodářským dvorem byly umístěny sádky a rybárna. Před zámkem se rozkládala zahrada se záhony v pravidelných tvarech. V blízkosti stál mlýn s náhonem více jak 1km dlouhým, zahradní domek a prádelna. Za řekou stál pivovar, pálenka, špitál s kaplí a důchodem. Do dnešní doby se z těchto budov zachoval jen pivovar, zbytek pálenky a prádelna.
V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové. Hospodářský dvůr byl později zbořen, dobytek a další zemědělská výroba se přemístila na Polní dvůr na druhý konec obce. Z hospodářských budov zůstalo pouze jedno křídlo tvořící dnešní oranžérii. Zámek se stal hlavním sídlem rodu Šternberků.
Novogotická přestavba
V polovině 19. století byla část zámku přestavěna v novogotickém slohu a byl založen anglický park. Na začátku 20. století byly novogotické prvky víceméně ze zámku odstraněny aby opět vynikla jeho původní renesanční podoba. Nad vchodem byla vystavěna mohutná věž do které byla umístěna vodní nádrž. Ta umožnila rozvod vody po všech budovách i do pivovaru. Východní křídlo zámku bylo zvýšeno o jedno poschodí, aby byl zámek schopen ubytovat všechny členy rodiny. Do mlýnu byla zabudována el.turbína, která zásobovala zámek a byla funkční až do osmdesátých let, kdy byl mlýn zbořen spolu s kaplí, nemocnicí, důchodem a pálenkou při rekonstrukci silnice a mostu.
Nádvoří před restituci

Po roce 1948 zámek přešel do majetku státu, který v jeho větší části zbudoval internátní školu. Tím došlo k devastaci a mnohým nevhodným stavebním úpravám. Část zámku byla zpřístupněna veřejnosti jako muzeum. Některé zařízení bylo odvezeno na jiné zámky nebo rozprodáno. V letech 1983 škola zámek opustila a došlo k rozsáhlým opravám venkovních fasád. Bohužel byla všechna okna vyměněna za moderní zdvojená, malované dveře byly necitlivě přemalovány a nádvoří zámku vydlážděno pískovcovými panely v přísných geometrických tvarech.
Nádvoří po pár letech

Teprve v roce 1993, kdy byl zámek v restituci vrácen paní Dianě Phipps Sternbergové, která se jako jediná z původních obyvatel zámku dožila návratu, začal zámek opět ožívat. Ze všeho nejdřive vysadila na nádvoří stromy, levandulové keře a množství květin, aby tak zmírnila studený vzhled zámku.
Pohled na hlavní bránu z nádvoří

Do zámku byla přivedena voda a plyn, vybudována samostaná čistička odpadních vod. V parku byla založena obora a okolo zámku bylo vysázeno množství vzácných keřů a květin. Byla také znovu založena růžová a vodní zahrada.
Do celého zámku bylo zavedeno ústřední topení, nové instalace elektrických a vodovodních rozvodů. Byla zbudována kavárna, kiosek, hlavní kuchyně a různé sály a solónky, svatební síň a k oranžérii přistavěna kuchyně, aby zde mohly být pořádány velké hostiny.
Brána do parku - vpravo penzión

Bývalý internát se proměnil v luxusní Penzión, který je využíván pro příležitostné ubytování skupin. Díky majitelce paní Dianě Phipps Sternbergové , která patří k významným bytovým architektům, získal zámek novou dimenzi a čím dál tím více milovníků, kteří se do těchto míst rádi vracejí.
Zámek dnes žije rušným provozem.
Vedle expozice se zde pořádají koncerty, výstavy, recepce, svatby a různé kulturní akce. Pohled na vstup do Růžového salónku
Pohled na arkádovou chodbu přes barokní kašnu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama