Květen 2007

Bleskovka Květiny 1

31. května 2007 v 20:38 Bleskovečky
Bleskovka Květiny 1
1)

2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
Doplňte názvy květin.
PS:U 6) a 7) oba dva názvy
Nápověda: 2) je chráněná rostlina a patří mezi orchideje začíná na PRS......

Co dělat a nedělat poté, co si přinesete králíčka domů

29. května 2007 v 20:43 Králíčci

Co dělat a nedělat poté, co si přinesete králíčka domů

Tento článek je stručným shrnutím nejdůležitějších věcí do prvních dnů a týdnů s králíčkem. Můžete si ho vytisknout, nosit u sebe, když jdete nakoupit něco nového pro králíčka, vystavit si ho na stole a pročítat, když si honem rychle s králíčkem nebudete vědět rady. Hodně štěstí a přejeme krásný budoucí společný život s králičím kamarádem :)
Ochrana okolí před králíčkem

Hlodání kabelů
Odstraňte z jeho dosahu všechny kabely a šňůry (králíci je rádi hlodají, zvláště pokud jim někde překážejí v průchodu).
Peřiny a postel
Nenechávejte rozestlané peřiny, z nějakého (mě neznámého) důvodu jsou peřiny velkým lákadlem pro vyčurání se do nich. Jsou tak měkké a krásně se to do nich vsákne. To si přeci králíček nemůže nechat ujít. Má k tomu sklony mnoho králíků, i těch vychovaných, kteří se jinde nevymočí. Zbytečně tedy neriskujte - aspoň zezačátku.
Ochrana králíčka před okolím

Prostředí
Králík nerad dlouho sedí tam, kde praží slunce.

Chraňte ušáka před setkáním s cizími psy.
Riziko úrazu
Od teď se musíte stále dívat kam šlapete, alespoň ze začátku, kdy se vám králík bude více plést pod nohama. Pokud nesete něco dobrého co králík chce, je zvýšené riziko toho, že vám začne samou radostí skákat před nohama a vy ho nechtě nakopnete. Pokud do něj omylem kopnete, nebo mu šlápnete na pacinku, hned se mu omluvte.

Nedělejte příliš prudké pohyby, králíka to leká.
Výchova k čistotnosti a chození na toaletu

Zákazy
V prvních dnech po přinesení králíka pečlivě sledujte, když ho necháte volně běhat. Pokud ho přistihnete při činu (čurá, dělá bobky), tak v té chvíli, právě když ho nachytáte přitom ho hned odneste na místo, kde chcete aby chodil na toaletu a postarejte se aby tam chvíli zůstal (bedýnka, kočičí záchod, zvolený roh v králíkárně). Měl by to brzy pochopit. Podchytit chození na toaletu hned ze začátku je nesmírně důležité.
Pochvaly
Buďte na něj hodní, i incidenty se pokuste řešit mírně. Jde teď hlavně o to, aby k vám získal důvěru a nebál se vás. Nesmíte to zkazit, hlavně v prvních dvou měsících si dejte záležet.
Králíka chvalte za to co udělá dobře.

Když zjistíte, že se králíkovi něco nelíbí (např. ho to lehtá), nezlobte ho tím, vede to pak k nedůvěře. Když se přiblížíte, bude mít potom obavy že ho zase chcete lechtat.
Mluvte na králíčka
Mluvte na něj tiše, nekřičte, nezvyšujte hlas (místo zvýšeného hlasu je v případě potřeby lepší použít varovný tón). Jemný hlas na něj působí blahodárně, zvyšuje jeho důvěru. Mluvte s ním často, netvařte se že je vzduch. Při příchodu ho pozdravte, také ráno když vstanete. Pokud do něj omylem kopnete, omluvte se mu. Když něco dělá dobře, pochvalte ho. Králíčka nezastrašujte, tím si jeho důvěru nezískáte, naopak - začne se vás spíš bát, což se později může projevit jako zbytečná agrese vůči vám i okolí.

Každý králík má svoji osobnost, každý je jiný. Výchovu je třeba vhodně přizpůsobit jeho nátuře.

Všechno však chce čas a pravidelné opakování. Nečekejte dokonalost, občas králík pravidla poruší.
Dostatek času

Věnujte se mu
Věnujte se mu, věnujte mu čas. Berte ušáka občas do ruky, zvyknete ho tak na zvedání a nošení. Posaďte si ho na klín a hlaďte jej. Opět ho zvykáte, časem třeba přijde a sám si k vám na klín vyskočí a nechá se hladit.

Když se mu nebudete v prvních týdnech dostatečně věnovat, mohlo by se stát že zdivočí, nebude se chtít nechat vzít do ruky, bude utíkat a schovávat se. Věnujte mu tedy čas.
Zvykání na doteky, hlazení

Hlazení
Hlaďte králíka jemně, nesahejte mu přitom do očí, netiskněte králíčka příliš silně - jinak mu hlazení bude nepříjemné. Chytejte a zvedejte ho opatrně, aby ho to nebolelo. Dle mého pozorování králík ocení, když se občas vy snížíte k němu a hladíte ho na zemi bez zvedání.
Zvednání
Pokud králíka chytíte do ruky, nemělo by vždy následovat něco nepříjemného (např. zavření do králíkárny či klece). Mohly by pak mít tendenci utíkat, když uvidí že ho chcete chytit a zvednout. Králíka občas berte do náruče jen tak, pohlaďte ho a pak ho zase položte. Nebude se tolik bát zvedání. Nebude cítit ohrožení.
Ctěte jeho vlastní vůli
Králíka nehlaďte do úplného vyhlazení, ale jen tak dlouho, dokud se mu to líbí. Až dá najevo že to stačí, nechte ho zas odpočinout. Jeho akce a odpočinek se v určitých intervalech střídají. Někdy se rád natáhne a odpočívá.
Zajistěte mu vhodnou stravu a vlastní teritorium

Bydlení
Pro krmení mu určete jedno místo. Měl by mít vlastní misku. Může dostat pamlsek i jinde, ale tak, aby věděl, kam se má vracet pro jídlo.
Králíčkovi umožněte, aby se mohl kdykoli vrátit do králíkárny (pro vodu, seno, na toaletu)
Potrava
Králík by měl dostávat nejen suchou potravu (hlavně seno, trošku krmné směsi ze zrní), ale i šťavnaté zelené krmení. V létě to může být tráva, listy pampelišek (ve městě utržené raději omyjte a osušte kvůli znečištění psími výkaly ap. Osušit proto, aby se králík nenadmul zapařeným krmivem). V zimě mu můžete zpestřit jídelníček kedlubnou, zelenými natěmi od mrkve, lístkem kapusty (ne moc a ne moc často, je plynotvorná), salátem (nepřehnat, nemusí být ve větším množství ideální pro králičí zažívání), jablíčkem, zelenou petrželkou, mrkví (pokud králík mrkev odmítá, zkuste mu dát mrkev krájenou na menší kousky či strouhanou). Sami uvidíte co mu bude chutnat.

Neberte mu jídlo, které mu už jednou dáte, zlobí ho to.

Králík údajně jí až 70 x denně, je pro něj nebezpečné aby měl dlouho prázdný žaludek. To neznamená, že se teď máte snažit svého miláčka vykrmit. Jen by měl mít vždy k dispozici seno (i přes noc) a vodu.
Obrušování zubů
Králíkovi dorůstají řezáky ročně až o 13 cm, takže si je musí brousit. Měl by mít něco na hlodání - větvičku z ovocného stromu, tvrdý chléb, zrní. Jinak začne hlodat králíkárnu nebo nábytek. Přerostlé zuby mohou způsobit zdravotní komplikace.

Mlsání
Králíci jsou také mlsní a malá králíčata si docela dají říci na kousek sušenky. Vzhledem k tomu, že to není jejich přirozená strava, je možno to použít pro výcvik, za odměnu nebo občas jen malý kousíček sladkosti pro chuť. Rozhodně byste je neměli krmit hlavně sušenkami a čokoládou ačkoli jim tak chutná, neprospělo by jim to.

Králíci pijí vodu, ale někteří si občas rádi dají mléko. To záleží na individuálních chutích.
Očkování a veterinární péče

Očkování
Pro první očkování- jak uvádí časopis ifauna nebo příbalový leták Biovety, výrobce vakcín - je optimální stáří 10 týdnů a revakcinace se provádí za 6 měsíců. Potom je třeba ji opakovat každých 6 měsíců, protože imunita po vakcinaci přetrvává 4 - 6 měsíců. Provádí se očkování proti králičímu moru a myxomatóze. Lze použít kombinovanou vakcínu PESTORIN MORMYX. Veterinář mi na otázku očkování sdělil, že králíčky narozené na podzim stačí poprvé naočkovat v březnu a potom přeočkovat jednou ročně na jaře, za předpokladu, že jsou chováni v bytě a ne venku. Přesto doporučuji raději dodržovat půlroční očkovací cykly.
Nemoci - veterina
Když se vám králík zdá nemocný, neváhejte s ním zajít k veterináři. Při průjmu je třeba dieta - jen seno, suché krmení, čistá voda a užívat lék od veterináře proti průjmu. Ten se rozmíchá do vody. Když to králík nechce, můžete mu tu vodu něčím, co má rád, ochutit. Průjem je třeba hned léčit, delší dobu neléčený je pro králíčka nebezpečný. Pokud ušák často kýchá, opět doporučuji návštěvu veterináře, který mu může dát např. injekci s antibiotiky.
Péče o drápky
Pokud jde o drápky, ty si králíček sám ostříhat neumí a přesto mu rostou, takže mu s tím musíte pomoci. Jestli se na střihání necítíte, svěřte to poprvé svému veterináři a nechejte se od něj poučit jak na to. Drápek je třeba stříhat v mrtvé části - ne tam kde vede červená žilka. Je to poznat pohledem proti světlu. Lépe než nůžkami, se stříhají kleštičkami na nehty. V přírodě se ušákovi drápky obrušují pohybem po různorodém terénu. Doma je třeba přírodě pomoci. Přerostlé drápky jsou nepříjemné jak pro vás (králík hrozně škrábe), tak pro králíka, kterému překážejí.
Seznamování s novým prostředím

Seznamování
S bytem ho seznamte postupně. Už se mi stalo, že se králík neuměl hned vrátit ke svému domečku, nevěděl kudy zpět a tak udělal loužičku na podlaze. Prostě zabloudil. Otevírejte mu nové prostory postupně aby se mohl dobře zorientovat. (první dny pouze místnost kde má králíkárnu, za pár dní další pokoj atd...).
Vzájemná komunikace
Buďte pro králíka čitelní, usnadní to vaši komunikaci. Dávejte mu najevo tónem hlasu, rychlostí hlasu, pohybem ruky a postojem těla jasné signály. (varovný tón hlasu, pochvalný tón hlasu, konejšivý a uklidňující, ruka která nabízí dobrotu, ruka která chce hladit, ruka a hlas který volá, podřepnutí a natažená ruka, varovné tytyty prstem před králíkem když dělá nějakou neplechu, tlesknutí do dlaní je pro králíka nepříjemný zvuk zvláště když je blízko něj a dá se použít k výchově, pokud ho třeba chcete odradit od toho aby do něčeho hlodal).
Jak se s králíčkem domluvit?
Podle mé zkušenosti je pro králíka obtížné rozpoznat slova. Větší úspěch vás čeká na zvuky lišící se od běžného hovoru, které snadno rozpozná. (zamlaskání, tlesknutí, jemné zahvízdání ...). Zkuste jen tak mluvit a najednou vložte nějaký zvuk a dívejte se na králíka, zda na něj nějak reaguje - zpozorní, zavětří, zastřihá ušima, nastraží uši, nakloní se směrem k vám. Zvukům na které reaguje, a které rozpozná od běžné řeči pak můžete přiřadit určitý význam. Zvuk králík zachytí snadněji, když jej několikrát za sebou zopakujete a pak vždy následuje totéž. Zvuky by od sebe měly být dostatečně odlišné. Králíci snadno rozpoznají i jiné zvuky - např. šustění sáčku s něčím dobrým, zvuk otevření lednice a přihrádky se zeleninou, zvuk sypání obilí do misky, zvuk otevření dveří a chrastění klíčů při vašem příchodu .... Takže nejdůležitější úlohu hraje neverbální komunikace - a to oboustranně. Králík se vám také bude pokoušet různé věci říci či naznačit - svým chováním. Pokud bude tlouci miskou, asi chce najíst. Když vidí že máte něco dobrého, přijde k vám a pohledem se snaží říci "nezapomeň na mě, už tu čekám, chci taky kousek". Když přijdete domů, pozdravte ho. Když ráno vstanete, tak ho také pozdravte a vlídně na něj promluvte. Je to přeci člen vaší rodiny. Jistě vaši pozornost ocení, bude cítit že vám na něm záleží a že pro vás není jen vzduch. Nestane se k vám lhostejným. Je to opět krok k důvěře a ochočení.
Příklad-zkušenost: Např. králičice Wendy ke mně přijde, když sedím u stolu, a jemně mi několikrát čumáčkem strčí do nohy. Tím na sebe chce upozornit. Buď chce pohladit, nebo něco k jídlu, nebo jí došlo pití, nebo si chce jen hrát. Musím pak začít pátrat co potřebuje. Rozhodně není dobré takové pokusy o komunikaci naprosto ignorovat. Potom by králíček mohl přestat jevit zájem o komunikaci s vámi.
Oboustranný hezký vztah
Vybudujte vzájemný respekt. Králík by měl vědět, že pánem jste tu vy a ve své králíkárně on. Zároveň by měl pociťovat dostatečnou míru svobody, ale poskytněte mu jasné hranice. Moje králičice Wendy má např. zakázáno chodit do kuchyně. Ze začátku vyhledávala každou příležitost aby tam vniknula, prostě na to číhala. Po několika měsících pevného trvání na pravidle (vyhození tleskáním a jasnými gesty aby odešla a zavřením dveří) pochopila natolik, že už nečíhá na příležitost. Respektuje naše teritorium. Přesto musíme dveře do kuchyně zavírat. Když zůstanou 5 minut otevřené, už to není katastrofa jako dříve. Po půl roce to respektuje natolik, že když sedíme v kuchyni a necháme otevřené dveře a ona by chtěla přijít za námi (králík je rád ve společnosti lidí), tázavě se zastaví mezi dveřmi a podívá se na nás, jestli nebudeme protestovat. Pokud vidí, že jí nechceme vyhodit a nic nenamítáme, opatrně vejde, ujišťujíce se že je to OK. Pokud však začneme protestovat a velet jí rázným hlasem a gesty k odchodu (takový ten pohyb jaký má zedník když nahazuje omítku), otočí se a jde ven.
Hygiena

Podestýlky
Pravidelná výměna podestýlky - zvláště v místě králíčí toalety - by měla být samozřejmostí. Nemělo by dojít k tomu, aby ležel v prostoru promáčeném močí.
Osobní hygiena
Králíček se myje sám (podobně jako kočka), takže není třeba jej
pravidelně koupat. Kupříkladu králík, který není zavřený, má volný pohyb a na toaletu chodí do králíkárny často zvolí na spaní jiné místo - mimo králíkárnu.

Pořizujeme králíčka

29. května 2007 v 20:40 Králíčci
Pořizujeme králíčka
Než si pořídíte králíčka, přečtěte si stručný přehled pro a proti, které vám ve vašem rozhodování, zda králíčka do bytu ANO nebo NE, velmi pomůžou :)
5 důvodů, proč si pořídit zakrslého králíčka do bytu
  • Milý a přítulný společník
Králíček je společenské zvíře. Když se mu člověk od malička věnuje, je velmi pravděpodobné, že si na něj snadno zvykne a bude vyhledávat jeho společnost. Bude sám přicházet pro pohlazení, nechá se chovat jako miminko, bude páníčka olizovat jako nejupřímnější projev lásky, bude za ním po bytě všude běhat. Protože nevydává žádné hlasité zvuky (jako např. pejsek nebo papoušek), je to tichý nenápadný kamarád. Aktivní je spíše ve dne, v noci většinou spí.
  • Čistotné zvířátko
Králíček je čistotné zvíře, vhodné pro chov v bytě. Je schopný naučit se chodit vykonávat potřebu na jedno místo - např. na kočičí záchod (s pro něj vhodnou podestýlkou - např. granulemi Cat´s Best universál, Mikešem apod.). Záchod je třeba včas čistit - podle velikosti králíčka cca denně nebo ob den. Když králíčkovi čistota záchůdku nevyhovuje, umí to dát najevo (vyhrabe ho, nebo vykoná potřebu vedle apod.).
  • Časově nenáročný tvor
Králíčka jde s nadsázkou přirovnat k pejskovi. Výhodou je, že se nemusí venčit jako pejsek a přesto se jako pejsek často chová. Je možné ho dobře vychovat, naučit ho čistotnosti, naučit ho přiběhnout za zavolání nebo zamlaskání, rád se přijde přitulit a pomazlit, i když je zvědavý, co máte v talíři za dobroty, nestojí u vašeho stolu s úpěnlivýma očima :)

pohodář a nenáročný tvor
  • Umí si zažít určité principy a zvyky
Králíček má rád řád a je schopen respektovat určitá pravidla. Naučí se, že v kuchyni (v lednici či spíži) je jídlo. Spojí si určité zvuky s konkrétní činností a to ať je to zvuk, který má příjemný výsledek (zvuk odemykání = někdo přichází, je třeba ho přivítat, šustění pytlíku = dostanu něco dobrého) a nebo nepříjemný (zvuk vysavače = budu muset utéct, nebo mě ta potvora vysaje apod.). Králíček dokáže např. i poznat, že když se někdo obléká znamená to, že brzy odejde. Také je schopen si zapamatovat, že občas cestuje s vámi ve své přepravce a když ji nachystáte, reaguje na ni - dle toho, zda cestování má rád nebo nemá - nadšeně nebo úzkostlivě.
  • Králíčka je možné vychovat
Králíček je docela inteligentní zvíře a je možné ho do určité míry vychovat. Je i možné naučit ho, aby přiběhl na zavolání (reagoval na své jméno) nebo na zamlaskání zvlášť, když ho potom odměníte nějakým mlsem. Když dělá něco, co nesmí, existuje způsob, jak mu to vysvětlit. Stačí několikrát rychle za sebou zatleskat a při tom zvýšeným hlasem říci "NE NE NE!" nebo "FUJ!". Králíček samozřejmě nerozumí konkrétním slovům (příkazům), ale pozná negativní tón v hlase. Pokud toto napomenutí zabere, je třeba ho pochválit "HODNÝ" klidným tichým hlasem a jemně ho pohladit na hlavičce a třeba se i usmát.


Pokud jste se rozhodli po přečtení těchto řádek pořídit si králíčka, přečtěte si prosím i druhou část - "5 důvodů, proč si nepořídit zakrslého králíčka do bytu".
5 důvodů, proč si nepořídit zakrslého králíčka do bytu
· Když není milý a přítulný společník
Králíček je společenské zvíře. Když se mu člověk od malička nevěnuje a králíček tráví sám dlouhé dny v kleci (nebo puštěný na volno bez dozoru a výchovy) může se stát, že si na člověka nezvykne a bude se ho dokonce bát. Nebo že taky vyroste jako "dříví v lese". Když bude puštěný po bytě, aby se proběhl a bude se bát člověka, nebude možné chytit ho a umístit zpět do klece. Bude v to v podstatě takový čertík individualista.
Může se stát, že když bude králíček celý den sám doma, bude se nudit, tak bude spát přes den. Večer a v noci bude chtít vybít nashromážděnou energii. Když bude zavřený v kleci, bude celou noc třeba hrabat nebo kousat mříže, lomcovat s klecí. Když bude volně, bude běhat po bytě... Prostě se nevyspíte. Je ideální spát v jiné místnosti, než kde bydlí králíček. A pokud to nejde jinak a musíte spát se svým králíčkem v jedné místnosti, je potřeba ho od mala opravdu vychovávat - dávat najevo, co s mí a co nesmí. Jinak, než reakcí od vás na své chování, si to neuvědomí.
  • Když se nechová jako čistotné zvířátko
Králíček je mimořádně čistotné zvíře, vhodné pro chov v bytě. Jestli se zanedbá výchova, nebo prostě narazíte na "prasátko", je možné, že si bude čůrat a bobkovat po celé kleci nebo dokonce po celém bytě a naprosto bude ignorovat připravený záchod. Když ho nebude úplně ignorovat, bude ho třeba neustále vyhrabávat a dělat binec v okolí.

V případě, že je králíček čistotný, může se jeho chování změnit v pubertě (cca 6 měsíců). Hormony dělají divy. Samečci i samičky (!!!) mohou začít značkovat náhle byt v horším případě močí (v lepším případě zanechávají malé nenápadné kapičky po bytě nebo příp. na majiteli :o), v tom horším stříkají moč po zdech do netušených výšek). V lepším případě budou zanechávat značkovací bobky v divokých obrazcích různě po bytě.

V období puberty se u králíčka začnou projevovat (více či méně, až neznatelně, případně vůbec - je to individuální) sexuální choutky. Probíhá to různě. Někteří králíčci jen překypují něhou a tíhnou v tomto období k majiteli. Další pouze krouží rozrušeni kolem nohou, nebo se po nohách či rukách vrhají a jako pejsci obšťastní páníčka kopulačními pohyby. Občas může toto milostné drama doprovázet lehké kousnutí (milostné) nebo štípnutí zoubky. U samečka se v případě nesnesitelně intenzivních sex. choutek může přistoupit ke kastraci (která ovšem ne vždy úplně utlumí pudy). U samičky není kastrace tak "jednoduchým" zákrokem. Ideálním řesením je umožnit králíčkovi přirozenou "úlevu" v podobě králičí nevěsty či ženicha.
  • Časově nenáročný tvor - jak se to vezme...
Králíčka jde s nadsázkou přirovnat k pejskovi. To také znamená, že potřebuje určitou pozornost. Člověk se mu musí denně věnovat, poskytnout mu výběh a být s ním v intenzivním kontaktu. Podle mého názoru je hodina denně v případě, že je králíček celý den sám doma, naprosto nedostatečná. Králíček se nesmí cítit osamělý, protože tím velice trpí. Zároveň je nutné, denně mu vyměnit vodu, seno a dát nažrat. Samozřejmostí je čištění záchodu apod. Nejnutnější péče zabere minimálně 15 min denně když nepočítáme čas, který králíčkovi věnujeme v podobě her atd. Pokud jste často z domu a nemůžete se mu věnovat dostatečně, je dobré mu hned nebo časem pořídit kamaráda/kamarádku. Králíček je velmi společenské zvíře a celodenní osamělost ho velmi trápí.
  • Umí si zažít určité principy a zvyky a změna může být problém
Králíček má rád řád a je schopen respektovat určitá pravidla. Ne každý králíček si lehce zvyká na změny. Někteří králíčci mohou náhlé změny prostředí - víc lidí v okolí, jiná zvířata apod. - považovat za nesmírně stresující. Stres může být pro králíčka smrtelně nebezpečný. Hodně záleží na povaze králíčka, na jeho důvěře k vám a vašemu vzahu k němu - někteří změny v okolí ustojí, jiní s tím mají veliký problém.
Přemístění klece, přestavění vybavení nebo změna typu podestýlky může být překvapivým problémem. I třeba přemístění záchůdku bude králíček pravděpodobně ignorovat a stále bude chodit dělat svou potřebu na místo, kde byl zvyklý. Králíčci jsou co se týče jejich teritoria, zvyklostí a potřeb velmi konzervativní a jen tak nějakou změnu nepřijmou.
  • Králíčka je možné vychovat jen částečně
Králíček je docela inteligentní zvíře a je možné ho do určité míry vychovat. To znamená, že je možné naučit ho, aby přiběhl na zavolání (reagoval na své jméno) nebo na zamlaskání zvlášť, ale neznamená to, že vás bude poslouchat jako pes. V období puberty (cca 6 měsíců) se může povaha králíčka změnit k horšímu. Z hodného tvorečka se stane anarchista, který začne porušovat zavedené zvyky.
Většina králíčků má tendenci (dříve či později) prozkoumat v bytě, co se dá. Během průzkumů narazí na neodolatelně zajímavá lákadla, jakými jsou např. kabely, boty, nábytek, koberce, květiny... Králíček se však nespokojí s pouhým pohledem, ale chce si občas tyto předměty pořádně "osahat" a to zoubkama. Něco lze odnaučit, něco nikdy. V případě, že králíčkovi denně umožníme výběh, což považujeme za naprosto nutné, musíme počítat s tím, že i přes nepřetržité sledování králíčka se může stát, že něco okouše a zničí... Kolik toho bude záleží na tom, jaký je ničitel od přírody, jak ho vychováte, ale také kolik mu toho necháte v cestě :o).


Pokud jste se rozhodli i po přečtení těchto řádek pořídit si králíčka, gratulujeme a vítejte ve světě majitelů nádherných roztomilých chundelatých kuliček!!!


Důležité upozornění:
Každý králíček je v podstatě jedinečná osobnost.
Existují hodní a čistotní králíčci, které není potřeba vůbec vychovávat a králíčci, kteří jsou celoživotní prasátka a zlobidla přes přísnou a důslednou výchovu od narození...

Fotografie

29. května 2007 v 20:32 Králíčci
Králíčci - fotky

Jaro Dotazník

29. května 2007 v 19:54 Jaro
Jaro - dotazník
Napište mi pls do komentářů, proč zrovna jaro je vaším nej obdobím nebo proč ne, jestli je vám to jedno nebo co se vám na jaru líbí co ne atd..
Nejlepší budou odměněny diplomy..

Jaro jako roční období

29. května 2007 v 19:40 Jaro
Jaro
kvetoucí strom
Jaro (zastarale Vesna) je jedno ze čtyř ročních období. V mírném pásu se vyznačuje začátkem vegetativní aktivity rostlin a zvýšením aktivity živočichů. Prodlužují se dny, otepluje se.
Časové vymezení
Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností (na severní polokouli zpravidla 20. března, na jižní 23. září) a končí letním slunovratem (na severní polokouli zpravidla 21. června, na jižní 21. prosince). Termíny počátku a konce mohou být o den posunuty kvůli nepravidelnostem souvisejícím s přestupnými roky.
V meteorologii jsou souhrnným termínem jaro označeny měsíce březen, duben a květen (září, říjen a listopad na jižní polokouli).

Jiné podnebné pásy

Rozdělení roku na jaro, léto, podzim a zimu je zřetelně vidět pouze v oblasti mírného a subarktického pásu. V oblasti tropů roční doby v podstatě neexistují, v subtropech může být rok rozdělen zpravidla na dvě období - období dešťů a období sucha, v okolí severního a jižního pólu je po celý rok zimní počasí (hrají zde ovšem velkou roli polární den a noc).

Jaro

29. května 2007 v 19:23 Jaro
Jaro
Jaro je mím oblíbeným obdobím. Všechno se probouzí, rodí, rozkvétá, uvolňuje, naplňuje, provzdušňuje a začíná být telpo a hezky!!
No prostě jaro co víc dodat...

Bleskovka Kočkovité Šelmy

29. května 2007 v 17:39 Bleskovečky
Bleskovka Kočkovité Šelmy
1)
2)
3)
4)
5)
6)
NAPIŠ CO JE ZA KOČKOVITÉ ŠELMY NA OBRÁZKU !!

Výsledky bleskovky Francie

27. května 2007 v 16:50 Diplomy pro vás
Výsledky bleskovky Francie
Děkuji za doplnění!!!!

Výsledky Bleskovky Osobnost 1

26. května 2007 v 22:51 Diplomy pro vás
Výsledky Bleskovky Osobnost 1
Lence a Martě děkuji za zúčastnění!!!!

Barbora Seidlová

17. května 2007 v 21:46 Herci a Herečky
Barbora Seidlová

Herečka

Datum narození: 23.05.1981
Místo narození: Česká republika
Znamení: Blíženci
Životopis:
Absolventka brněnské konzervatoře Barbora Seidlová studuje pražskou DAMU. V patnácti letech ji obsadil režisér Karel Smyczek do titulní role svého filmu Lotrando a Zubejda. Od té době jsme ji mohli vidět v řadě televizních inscenací i filmů (např. Romeo, Julie a tma, 24, Let motýla ke světlu, Stín viny, Když chcípne pes). S režisérem Smyczkem natočila seriál Místo nahoře, uváděný ČT a s režisérem F. A. Brabcem kriminálku Bolero (2004).
Filmografie:
Místo v životě (2006) (TV seriál) ...Martina
Snowboarďáci (2004) ... Tereza
Bolero (2004) ... Marika Čihanová
Hodný chlapec (2004) (TV) ... Monika
Místo nahoře (2003) (TV seriál) ... Martina
Když chcípne pes (2003) (TV) ... Emílie
Stín viny (2003) (TV) ... Ala
Elixír a Halíbela (2001) (TV)
24 (2001) ... dívka
Bedna s datlemi (2000) (TV)
Stříbrný a Ryšavec (1998) (TV)
Lotrando a Zubejda (1997) ... Zubejda
Romeo, Julie a tma (1997) (TV) ... Ester
Externí odkazy
Fotky:
Ve Snowborďácích
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Lotrando a Zubejda
Barbora Seidlová
Maharal
Barbora Seidlová
Normálně:
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
Barbora Seidlová

Bleskovka Francie

16. května 2007 v 22:17 Bleskovečky
Bleskovka Francie
1)
................................................................................................................................................................................................................
2)
.................................................................................................................................................................................................................
3)
............................................................................................................................................................................................................
4)
.............................................................................................................................................................................................................
5)
.............................................................................................................................................................................................................
6)
....................................................................................................................................................................................................................
NAPIŠ NÁZVY PAMÁTEK NA OBRÁZKU
......................................................................................................................................................................................................................
Nápovědy:
2)Tento chrám leží na nejvyšším pahorku Paříže
4) Je to barokní zámek s obrovskými zahradami
5)Je to moderní čtvrť

Wanastowi vjecy

16. května 2007 v 21:52 Skupiny

Wanastowi vjecy

Datum založení:
1988
Členové:Robert Kodym
P.B.CH.

O skupině:
Skupina Wanastowi Vjecy vznikla v březnu 1988 jako studiová punková kapela za účelem natáčení písnišek do dokumentárního filmu Vladislava Kvasničky "Aby si lidi všimli".

Po samovolném rozšíření těchto nahrávek nastává v pražském podzemí poplach. Wanastowi Vjecy začínají vystupovat na akcích často spolu se skupinami Michael`s Uncle, Plexis, Tři Sestry, Orlík. První koncert se odehrává na parníku Děvín za asistence policejních motorových člunů. Po změně politického režimu v roce 1990 jsou nahrány čtyři písně znovu na kompilaci "Epidemie". V září 1991 W.V. vydávají své první studiové album "Tak mi to teda Nandey", kde mísí své punkové kořeny s hardrockem. Prodej alba láme žebříčky hitparád.

V prosinci 1992 vychází druhé album "Lži, sex & prachy". V březnu 1993 se kapela vydává na první velké "TOUR 93" kde naplňuje sportovní haly. Na podzim se turné znovu opakuje. V říjnu 1993 vychází "Divnoknížka", kde Robert Kodym a P.B.CH. rekapitulují svou dosavadní dráhu.

Zároveň vychází "Divnoalbum", CD sestavené z koncertních nahrávek, remixů a akustických verzí písní. Prodej alba neláme žebříčky hitparád. V březnu 1996 W.V. vydávají novinkové album "Andělé", které opět už láme žebříčky hitparád. Turné "Andělé" se koná na podzim a sportovní haly praskají ve švech. V říjnu 1997 vychází album "333 stříbrnejch stříkaček". V listopadu 1997 se koná úspěšné turné.

V srpnu a září 1998 W.V. vyjíždějí na Nescafé Tour`98, kde tisíce a tisíce lidí zaplňují náměstí všech velkých měst v Čechách. Následují na dlouhou dobu poslední vystoupení v rámci "Vánoční akustické šňůry `98". V březnu 2000 vychází album "Hračky". V listopadu 2001 vychází výběrové album "Ty nejlepší věci" a láme žebříčky hitparád.

Kryštof

16. května 2007 v 21:45 Skupiny

Kryštof

Datum založení:1994Členové:Richard Krajčo (zpěv, kytara)
Nikos Petros Kuluris (saxofon)
Nikolaj Atanasov Arichtev (basová kytara)
Jakub Dominik (bicí a klavír)
Evžen Hofmann (kytara)
Ondřej Kyjonka (trombón)
Nikolas Grigoriadis (trumpeta) O skupině: Hudební, původně folk-punkové sdružení "The Kryštof"* vzniklo v roce 1994, téměř současně s kultovním havířovským divadlem "Crepácy". Zrodilo se tak spojení, které na dlouhou dobu ovlivnilo pionýrskou mládež tohoto zeleného města.

The Kryštof ve složení: Richard Krajčo (voc,g), Nikolaj Arichtev (bass), Jarda Blahut (dr), Bisi Arichtev (g), a Pavel Studník (g ... významná osobnost havířovského dění, který s kapelou spolupracuje dodnes) se stali neodmyslitelnou součástí divadla a divadlo částí kapely - podobnost s pražskými Sklepáky čistě nenáhodná.

(* Kapela používala před názvem člen "The", jako výsměch českým garážovým skupinám, které se se svou "precizní" angličtinou snažily prozpívat na vlny MTV.)

Už po třech měsících zkoušení absolvovali "The Kryštof" několik koncertů - mimo jiné i jako předkapela legendární "Prouzy". Během jediného roku, po několika "výchovných" koncertech pro nezařaditelnou mládež v Havířově a blízkém okolí, po natočení prvního demosnímku "SQĚLE", se z Kryštofáků stal téměř kult. Pravda, Havířov už něco podobného potřeboval...neboť "Masomlejn" -legenda dní předešlých- byl po rozpadu.

Na demu "SQĚLE" se už objevila hitovka "Zvířata", kterou můžete slyšet na vydaném debutu "Magnetické pole", ovšem pozor ...na "SQĚLE" v punkové verzi! Snímku, jenž byl k mání pouze na kazetách dominovaly hity "Brouci", "Ptáci" a "Kryštof" a zpívaly si je tehdy s kapelou celé kluby.

Jenomže slunce každý den nesvítí a přes počáteční úspěch přišly první komplikace. Kytarista Pavel Studník se rozhodoval mezi kariérou hudební a divadelní a přiklonil se k "prknům, co znamenají svět". "Crepácy" byli pro něj srdeční záležitostí a z "The Kryštof" už bez Bisiho Arichteva; ten pro změnu odešel na filmovou školu do Písku, se stalo trio, navíc bez sólového kytaristy.

Naštěstí se zanedlouho našla náhrada v podobě kytaristy Marka Sloniny a navíc se poprvé v kapele objevil i saxofon, obsluhovaný Alešem Koniecznym. V tomto složení vznikl demosnímek "The Kryštof - Kryštof" a na něm písně "Líbej mě", "Padá sníh" a také "Duppa Gruppa" - velehit zpívaný polsky. Tato veselá skladba dosáhla až na špici hitparády místního rádia (na desce ve verzi "Know This Cow"). Na koncertech se začalo scházet až 500 fanoušků a dodnes drží "Kryštof" návštěvní rekord v klubu Modrá Svině (Permon) v Havířově.

V r.96, v době kdy zpěvák Richard Krajčo úspěšně absolvoval přijímací zkoušky na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě - obor herectví, začala nová Kryštofácká etapa. Odešli Marek Slonina, jehož životní otěže převzala do rukou manželka (!přísný zákaz!) a saxofonista Aleš Konieczny, který se pro změnu vydal za prací do Prahy. Tyto pak vystřídali řecký vlastenec Nikos Petros Kuluris (sax); inzerátový objev, šoumen Evžen Hofman a na natáčení třetího demosnímku pozvaní hosté - Ondřej Kyjonka (trombón) a Nikos Grigoriadis (trubka), kteří se rozhodli s kapelou zůstat i po nahrávání.

Ono třetí demo vzniklo během týdne v ostravském studiu Barbarella a jak se později ukázalo, bylo pro Kryštofy zlomové. Skladby "Poletím", "Nasavač", "Zvířata", "Cosmoshop", "Duppa Gruppa", "Ženy" a "Motýlek" zaujaly firmu MONITOR-EMI natolik, že klukům nabídla smlouvu na regulérní nosič.

A v té době také dochází k poslední personální rošádě, kdy Jardu Blahuta nahradil za bicí soupravou jazzující talent Jakub Dominik. Tento student Janáčkovy konzervatoře v Ostravě svým precizním ovládáním nejrůznějších rytmů a nesmírnou přesností umožnil Kryštofům udělat další mílový krok kupředu.

A vzniklo MAGNETICKÉ POLE - debut natáčený v ostravském "Céčku" (velké díky Radimovi Pařízkovi) pod producentským dohledem úžasného "plážového tanečníka" Dušana Neuwertha a zvukového mága Dana Václavka.

Jako hosté se na něm představili Milan Cais z "Tatabojs" (Cosmoshop), perkusionista Kuba Kupčík (J.Kirschner), zpěvačka Jitka Andrášková (Buty, Filip M.) a veledůležitý Lukáš Fojtík, kopřivnický DJ, který s Dušanem spolupracoval na tom, aby zněl Kryštof tak moderně, jak zní.

Album bylo pokřtěno 22.6.2001 ve vyprodaném ostravském klubu Boomerang a řekněme, že tím skončila Kryštofácká evoluce a začíná FUTURE.

Ready Kirken

16. května 2007 v 16:06 Skupiny

Ready Kirken

Datum založení:1996
Členové:
Zdeněk Ceral (kytara)
Honza Polonský (zpěv, kytara)
Ondřej Herold (baskytara)
Adam Jánošík (bicí)
Diskografie:
2006 Asi se něco děje
2004 Krasohled
2002 ...čekal jsem víc
2001 Vlny
Ready Kirken - Asi se něco děje ¨

Bleskovka Osobnost 1

15. května 2007 v 20:35 Bleskovečky
Bleskovka Osobnost 1
........................................................................................................................................................
1.Jak se jmenuje tato herečka?
2.Kde se narodila?
3.Kolik jí je momentálně let?
4.Uveď alespoň 2 filmy ve kterých hrála (lépe jich víc 3, 4...).
5.V kolika letech si poprvé zahrála?
6.Uveď jméma jejího otce a matky.

Líbí se Ti Shakira?

14. května 2007 v 22:30 Ankety
Líbí nebo ne?

Fotečky

14. května 2007 v 22:28 Vyřazeno
Shakira-fotkyKoukáte se na seriál Dr.House?

9. května 2007 v 22:51 Ankety
Koukáte?

Životopis

9. května 2007 v 15:58 Vyřazeno

Shakira-životopis

Zpěvačka

Datum narození:2.2.1977
Místo narození:Barranquilla, Kolumbie
Znamení:Vodnář
Shakira Isabel Mebarak Ripoll se narodila jako nejmladší dítě z osmi Nidia Ripollové, rozené Kolumbijce a Williamu Mebarakovi původem z Libanonu. Už od malinka si přála být zpěvačkou a již v osmi letech napsala svou první píseň. Od jedenácti let začala hrát na kytaru. V průběhu studia na základní škole potvrdila své nadání vítězstvím v soutěži, kde bylo hlavní disciplínou hraní na kytaru. Na dalších soutěžích, které také vyhrála svým hlasem zapůsobila na mnoho porotců.

Ve třinácti letech získala první nahrávací smlouvu se Sony Music Colombia a vydala debutové album Magia "Magic", které bylo složeno z písní, jež napsala v mezi osmým a třináctým rokem. Album bylo dobře přijato Kolumbijskými posluchači.

Po absolvování základní školy se Shakira rozhodla zasvětit svůj život muzice, natočila druhé album Peligro "Danger", které si získalo značný úspěch. Aby nezanedbala vzdělání, vystudovala střední školu. Její třetí album Pies Descalzos "Barefeet" se stalo obrovským hitem a v následujících letech Shakiře pomohly k obrovskému úspěchu v Latinské Americe, Brazílii a ve Španělsku. Album se v osmi zemích stalo číslem jedna a celkově se prodalo přes 4 milióny kopií. Díky celosvětovému úspěchu alba se Shakira vydala na dvouleté celosvětové turné, na kterém byly všechny koncerty vyprodané.

Její popularita v Brazílii ji donutili vydat remix písní nazpívaných portugalsky pro tamní fanoušky. Mimo zpívání také pronikla na herecké pole, v Kolumbijském seriálu "El Oasisfrom" (1994-1997).

Čtvrté album s názvem "Donde Estan Los Ladrones?" (1998), které produkovala ve spolupráci s Emiliem Stefanem (jejím budoucím manažerem), bylo dalším obrovským úspěchem a učinilo z ní největší hvězdu latinskoamerického pop-rocku. Album se stalo multiplatinovým v USA, Argentině, Kolumbii, Chile, Střední Americe , Mexiku, a platinové ve Španělsku.

Shakira také nafotila několika fotek a poskytla rozhovor v článku "Éra Rockerky" pro časopisy TimeMagazine a Cosmopolitan. Navíce byla jmenována Kolumbijsou vládou poslem dobré vůle a stala se latinským ženským umělcem roku na World Music Awards.

V roce 1999 vydala další album "MTV Unpluggedalbum", o rok později získala ocenění latinskoamerické Grammy Awards. Rok 2001 byl pro Shakiru přelomový, vydala nové album Laundry Service, první album s písničkami v anglickém jazyce. Díky tomuto významnému kroku uskutečnila průlom do světového popu. Průlom podpořila také velmi povedeným klipem k písničce "Whenever, Wherever", kde se Shakira velmi svůdně prochází uprostřed pouště. Díky tomuto albu velmi výrazně zazářila také v naší republice.

V roce 2005 vydala tahle kráska rovnou 2 cd.Jedno s názvem Fijacion oral vol.1 ve španělštině,kde se největším hitem stala La tortura,nazpívaná Shakirou a zpěvákem Alejandrem Sanzem. A to druhé nese název Oral fixation vol.2 v angličtině.Nejprve se cd proslavilo rockovějším singlem Dont bother a po té písní Hips dont lie,kterou pro Shakiru napsal a také si sní zazpíval Wyclef Jean,díky kterému Shakiru zná už téměř každý.

3.3.2007 navštívila Shakira také naší republiku v rámci turné Oral fixation.Nikdo v aréně nezůstal chladný.Ona je totiž jedinečný člověk,který kromě zpívaní a krásného hlasu,dokáže být také neskutečně milý.To také dokazuje nadace Pies descalzos,kterou zpěvačka založila,když jí bylo 18let.Pomáhá dětem se srdečními problémy,AIDS,s leukémií,dětem na ulici nebo dětem vojáků ,padlých v boji.Už pomohla tisíce dětem,hlavně v oblasti Jižní Ameriky.

Určitě také stojí za to prozradit tyto zajímavosti:
Její iq je 140,svou kariéru zahajila rolí v seriálu El Oasis,už od roku 2000 chodí s Antoniem de la Ruou,synem bývalého argentinského prezidenta.Mluví plynně španělsky, portugalsky, italsky, anglicky.

Všichni,co znají tuhle Kolumbijku,tvrdí,že je neskutečně talentovaná, temperamentní, krásná, milá, hodná a také neskutečně stydlivá.
Odkazy: